Okna a dveře do Vaší domácnosti

Měsíční archív: Březen 2013

Plastová střešní okna

Střešní okna jsou nedílnou součástí podkrovních bytů, ale i rodinných domů, kde se některé z pokojů nachází v podkroví. V takových prostorách rozhodně nesmí okna chybět a to nejen z hlediska přísunu slunečního záření a světla, ale i z hlediska čerstvého vzduchu. Jen málokdo má v dnešní době v těchto místnostech klimatizaci a například v létě se v takovém pokoji pořádně zapotíte.

Plastová střešní okna jsou v případě podkrovních místností tím nejlepším řešením. Na rozdíl od dřevěných oken vyžadují minimální údržbu, a co si budeme povídat, rozhodně na ně budeme mnohonásobně víc působit sluníčko, déšť, sníh, ale i vítr. Materiály jsou na rozdíl od dřeva mnohem odolnější proti přírodním vlivům. Navíc dřevěná okna je nutné pravidelně a velmi často udržovat, to u plastových oken naštěstí neplatí. Ušetří vám tak i  poměrně dost času na úklidu.

Při výběru střešního okna si především ujasněte, k čemu by okno mělo sloužit. Pokud s ním chcete jen větrat, pak doporučujeme okna, která při jejich otevření nijak nezabraňují volnému pohybu po místnosti, ale zároveň se vám dostane čerstvého vzduchu. Naopak pokud stojíte o dostatek světla, pak doporučujeme vybírat z větších střešních oken, které mají kyvné křídlo. Nezapomeňte ani na to, jak vysoko by mělo být okno umístěno.

Vložil Plastová okna | Štítek , , , | Zanechat komentář

Nejlevnější plastová okna

Plastová okna jsou dnes k vidění téměř všude. V soukromých bytech, rodinných domech, ale i na úředních budovách nebo ve firmách. Jejich pořizovací cena je nízká, montáž je obvykle zdarma a jejich funkční vlastnosti jsou vynikající.

I přesto, že plastová okna vynikají hlavně svou cenou, někteří z nás se na nich snaž ještě více ušetřit. Ušetřit na nich lze, ale mnohdy se to vůbec nemusí vyplácet. Hlavně pokud kupujete plastová okna z bazaru, která už jednou byla použita.

Okna z bazaru sice prvotně mohou být kvalitní, ale pokud jsou montována a následně demontována, následně si je pak namontujete do své domácnosti, nemusí plnit tak dobré funkce, jako tomu mělo být. Navíc to, že někdo okna vrací, už něco znamená. Pokud se ale přeci jen rozhodnete pro nákup oken z bazaru, pak si detailně prověřte, co vlastně kupujete.

Jestliže si raději pořídíte nová okna, pak děláte správně. Jak tedy najít ty nejlevnější? Vyhlédněte si hned několik dodavatelů oken, zašlete jim objednávku a čekejte na cenovou kalkulaci, u které by mělo být pravidlem, že je vypracována zcela zdarma. Následně ceny porovnejte a tu nejvýhodnější nabídku přijměte.

Ovšem i zde byste si měli dát pozor na to, co všechno cena zahrnuje. Zejména se informujte o montáži a dovozu oken až do domu. Pokud taková služba chybí, pak se rozhodně nejedná o výhodnou nabídku.

Vložil Plastová okna | Štítek , , , | Zanechat komentář

Montáž plastových oken

Montáž plastového okna je vždy lepší přenechat zkušeným odborníkům. Jednak přesně vědí co, kde a hlavně jak udělat, zapravit a doladit, jde ale i o vaši vlastní bezpečnost v případě, že jste v tomto směru nijak závratně zběhlý. Pokud výměna oken bude vaší první, pak je dobré vědět, jak pracovníci budou v tomto případě postupovat. Připravte se na velký nepořádek, který bude všude okolo, a ještě před samotným úkonem doporučujeme, aby byl zakrytý dobře veškerý nábytek. Ihned po montáži oken se totiž musíte pustit do pořádného úklidu.

V první řadě je nutné stará okna nemontovat. Pokud půjde všechno tak, jak má, pak může být demontáž hotová už během několika minut – cca hodinka a to u všech oken běžně velkého bytu. Při montáži oken je třeba klást důraz hlavně na kvalitu použitých materiálů. Důležité je použití pěny, kterou se budou zapravovat spáry mezi samotným oknem a stěnou. Z toho plyne, že podstatnou část kvalitně odvedené práce tvoří i fakt, zda okno přesně sedí a má správnou velikost. Po aplikaci pěny pak následuje zednická práce a pochopitelně i montáž parapetů. Zednickou práci rozhodně nelze jen tak odbít, díky tomu bude nejen okno, ale i jeho okolí vypadat dobře a nebudete muset třeba ani malovat.

Vložil Montáž a výroba oken | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Výrobce plastových oken

Plastová okna jsou věčným tématem. Rozhodně se není čemu divit, protože každý z nás chce kvalitní okna a navíc za příznivou cenu. Tyto požadavky mnohdy nelze skloubit dohromady a je třeba si připlatit. Rozhodně je ale i velmi diskutované, jakého výrobce oken si nakonec vybrat. I to totiž značně souvisí s kvalitou okna, životností a samozřejmě plnou funkčností. Jak vybrat toho nejlepšího výrobce, abyste byli spokojeni nejen s cenou okna, ale i jeho kvalitou? Úkol to rozhodně není nijak jednoduchý.

Spolehlivým výrobcem pro plastová, ale i hliníková okna nebo dveře je společnost Otherm. Jde o přední českou značku, která má ale velké zastoupení i v zahraničí a rozhodně nebudete zklamáni. Pokud nechcete kupovat okna přímo od výrobce, pak se zaměřte na dodavatele, kteří vám obvykle zdarma předem vytvoří cenovou kalkulaci. Musíte jen vědět, kolik oken budete chtít, jaká okna budete chtít a s cenou souvisí i jejich montáž.

Někteří dodavatelé oken poskytují montáž zcela zdarma a to hlavně u větších zakázek. Máte-li objednáno jedno okno, pak počítejte s tím, že si za montáž budete muset připlatit.

Celá montáž oken zabere jen pár minut, jedno okno obvykle tak zhruba 30 minut. Vždy ale myslete na to, že montáž je rozhodně lepší svěřit do rukou odborníků. 

 

Vložil Montáž a výroba oken | Štítek , , , | Zanechat komentář

Seřízení plastových oken

Seřízení oken by se nemělo provádět jen tehdy, když se objeví problém, ale mělo by se to stát pravidlem, na které si jednou za rok uděláte čas. Na seřízení oken nebo dveří si většina z nás vzpomene až tehdy, když okno správně nedoléhá, cítíte, že oknem do domácnosti táhne, případně že na některých místech při zavírání a otevírání začíná drhnout. A v tu chvíli je pro vás pravý čas pro seřízení.

Takovým nepříjemnostem nebo případnému poškození okna se ale můžete vyhnout. Pokud budete okna a dveře seřizovat pravidelně. A nemusíte si na každé seřízení nutně zvát odborníka, můžete se o to pokusit dokonce i sami. Poskytneme vám velmi jednoduchý návod, jak na to.

 • seřízení je možné provádět jen při otevřeném křídle okna 
 • vždy se nejdřív seřizuje pant horní, až potom spodní 
 • pro seřízení použijete imbusový klíč a vložíte jej do okenního závěsu 
 • pootočíte cca o 3-4 mm a tak stejně uděláte ve spodní části 

Nesmíte zapomenout ani na následné seřízení obvodových přítlaků, to můžete udělat univerzálním klíčem. Následně se pak zaměříte i na seřízení přizvedávače okenního křídla a seřízení přítlaku štulpového křídla. Pokud jste si okna nechávali měnit, pak byste měli mít k dispozici od dodavatele návod na seřízení. Většina plastových oken má ale seřízení jako součást záruky.

Vložil Úprava plastových oken | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Těsnění do plastových oken

Správný výběr těsnění má velký vliv při výběru okna. V současné době jsou používány dva druhy těsnění. Jedním z nich je těsnění středové, druhým je dorazové. Každé z nich má jisté výhody a nevýhody, o kterých je dobré předem vědět.

Středové těsnění by si měli vybírat zejména ti majitelé nemovitostí, kteří bydlí v oblastech se složitějšími klimatickými podmínkami. Těsnění je totiž nastaveno tak, aby při silném nárazovém větru lépe těsnilo díky tomu, že těsnění přímo doléhá na plochu. Navíc dokonale odolává nepříznivým podmínkám z venkovního prostředí a vyrovnává rozdíly mezi interiérem a exteriérem.

Středové těsnění se v samotném okně nachází hned na dvou místech – jedno je na vnitřní straně okenního rámu, druhá část je na vnější straně. Mimo jiné má středové těsnění lepší zvukově izolační vlastnosti. Dorazové těsnění se rovněž nachází na dvou místech plastového okna. Jeden díl gumového těsnění se nachází na okenním rámu, druhý díl na okenním křídle. S dorazovým těsněním přímo souvisí rosení oken. Pokud venku silně prší, je vichřice a voda stéká po okně, pak se může dostávat i do vnitřku těsnění.

Odtud je dešťová voda sice odváděna speciálními kanálky, ale vlhkosti, která uvnitř okna bude vznikat, nijak nezabráníte. A to je právě důvodem, proč se možná i vaše okna značně rosí.

Vložil Úprava plastových oken | Štítek , , , | Zanechat komentář

Závěsy do oken

Závěsy provází všechny domácnosti už po několik desítek let. Není divu, protože dobře vypadají a zároveň nám mohou značně pomoci, co se týče tepelné pohody. Vyměníte-li letní závěsy za zimní, pak můžete dokonce ušetřit i za topení. Jak na to? 

Závěsy na zimu i na léto

Závěsy, které si v domácnosti pověsíte během zimy by měly být jednoznačně těžší, z hutnějších textilií. Dokonale tak zabráníte pronikání chladu do interiéru a to nejen v případě, že vám okny malinko profukuje. Naopak v létě je vhodné zvolit lehké záclony, které můžete bez problémů sepnout sponou a pamatujte i na pestré barvy, které během léta můžete zvolit.

Na škodu ale rozhodně nejsou ani tzv. backout závěsy, které využijete hlavně v ložnicích, dětských pokojích nebo pokojích pro hosty. Zkrátka a dobře tam, kde se spí.

Ty vám zajistí tu nejhlubší temnotu během dne a vy si tak budete moct dokonale odpočinout a nemusíte přitom pořizovat ani příliš drahé žaluzie. Blackout závěsy si můžete pamatovat zejména z poslední návštěvy hotelu, poměrně dost jsou využívány v zahraničí. U nás si zatím své místo pomalu dobývají.

Závěsy by měly ladit s celkovým vybavením domácnosti. Do každé místnost můžete vybrat jiné, ale pozor, aby i vzájemně k sobě ladily. A to nejen barevně, ale i stylově.

 

Vložil Doplňky na okna | Štítek , , , | Zanechat komentář

Fólie na okna

Okna a jiné prosklené plochy jsou nejčastějším místem, kde zloděj nebo jen obyčejný vandal zasáhne. Zároveň jsou místem, kudy vám do domácnosti nebo kanceláře proniká sluneční záření a v jednotlivých místnostech je pak vzduch doslova jako v sauně. Bezpečnostní fólie a reflexní fólie jsou v současné době nejvíce používány, ale existuje jich mnohem víc, u některých veřejných budov je dokonce podmínkou jejich instalace.

 • bezpečnostní fólie na okna 
 • matové a privátní fólie na okna 
 • ochranné fólie na okna 
 • reflexní fólie na okna proti sluníčku 
 • termoizolační fólie na okna 

Ochranné fólie na okna jsou právě ty, které jsou povinností na některých veřejných budovách. Patří sem zejména školy, školy, prosklené stěny v domácnosti nebo průmyslu – hlavně v potravinářském.

Hlavním úkolem fólie na prosklené ploše je, aby v případě rozbití skla zamezila jeho úplnému vysypání a poranění osob. Velmi často jsou ale také používány u střešních oken jako ochrana proti nežádoucímu počasí – kroupy.

Termoizolační fólie jsou vhodné zejména tam, kde skrze okna uniká teplo. Značně totiž zamezují jeho ztrátám v zimním období. Pokud si za termoizolační fólii značně připlatíte, pak se vám může dostat kombinace na zimu i na léto. V zimě bude fólie chránit před únikem tepla, ale v létě bude naopak bránit průniku tepla do budovy.

Fólie jsou vybaveny UV filtrem, který chrání interiér i jeho vybavení proti nepřízni slunečních paprsků.

Vložil Doplňky na okna | Štítek , , , | Zanechat komentář

Nejlevnější vchodové plastové dveře

Vchodové dveře jsou bránou do vašeho domova, zároveň jsou důležité z hlediska tepelné pohody v domácnosti a působí i jako perfektní zvuková izolace. Už na první pohled je tak zřejmé, že jejich výběr nelze zanedbat. Plastové vchodové dveře je možné pořídit už od 6 000,- Kč. Vyplatí se?

Není plast jako plast

Velmi důležité je, abyste vybírali dveře z kvalitního plastu, které mají kvalitní výplň. Obecně je známo, že plast špatně odolává vysokým a nízkým teplotám a to by mohlo mít za následek jejich zkroucení.

Toho se v případě kvalitních dveří nemusíte obávat. U dveří jsou pak rozhodující i technologie, které jsou používány na spojování vnitřních ocelových výztuh dveří, případně spojovacích profilů. Do vnitřku dveří při výběru neuvidíte, ale věřte, že čím vyšší cena, tím vyšší bude i jejich kvalita. Dveře ze supermarketu rozhodně vaše potřeby neuspokojí.

 • nízká cena 
 • barevná stálost 
 • jednoduchá údržba 
 • relativně bezpečné 

Plastové dveře nejsou vyráběny jako bezpečnostní, ale i tak poskytují relativní bezpečnost právě díky jejich vnitřním výztuhám. Chcete-li si pořídit opravdu levné dveře a na kvalitu nebudete příliš hledět, pak zvolte bazary plastových dveří, kde mimo jiné najdete i okna, nebo inzerci v novinách, kde je nabídek rovněž dostatek. Dejte si ale pozor, abyste vybrali relativně kvalitní. Snadno by se mohlo stát, že po překlenutí první zimy už budou dveře zcela nepoužitelné.

Vložil Plastové dveře | Štítek , , , | Zanechat komentář

Vnitřní plastové dveře

Od interiérových dveří se toho očekává opravdu dost. Měly by být kvalitní, dobře by měly vypadat a ladit s celkovým vzhledem domácnosti, ale hlavně musí funkčně splňovat veškeré podmínky. A s takovými požadavky už je výběr o něco složitější.

Navíc se s plastovými dveřmi můžete setkat zejména jako s vchodovými, plastové dveře se jako interiérové používají hlavně jako dveře tak zvaně dělící, přídavné. Hlavně za zápražím. Například pokud u vás doma přes klasické vchodové dveře profukuje, pak můžete zvolit ještě jedny dveře, a rozhodně tím zvýšíte efekt tepla v domácnosti.

Velmi často se ale můžete setkat s plastovými dveřmi vchodovými a balkónovými, které jsou perfektním doplňkem k plastovým oknům.

Plastové dveře mají výhodu, i co se týče jejich ceny a i to je důvodem, proč se většina z nás rozhodně právě pro ně. Je totiž poměrně nízká, ale to neznamená, že by se na nic mělo nějak výrazně šetřit. Pozornost ale věnujte nejen jejich ceně, ale i jejich barvě a designu. Dveře by měly s okny tvořit soulad a dokonale s nimi ladit. Značně tak docílíte harmonické atmosféry, která u vás doma zavládne.

Plastové dveře do interiéru nejsou ale ani zdaleka to jediné, jaké si do domácnosti můžete pořídit. Oblíbené jsou zejména dveře z masivního dubového dřeva.

Vložil Interiérové dveře | Štítek , , , | Zanechat komentář